”Pegaza pagalms” – vēl viens pagalms koncertiem

”Ieraudzījām un iemīlējāmies,” teica Jānis Ivuškāns, skaidrojot, kā Kuršu ielā 20 izvēlēta vieta, kas nu kļuvusi par ”Pegaza pagalmu”. Īsto meklējuši vairākus gadus, bija teju zaudētas cerības, bet tagad var ļaut vaļu visām izsapņotajām iecerēm. Un sestdien aizvadīts pirmais muzikālais notikums.

Uzņēmums ”Liepaja Music” pagalmā oficiāli ievācies jūlija vidū, pirms tam gan ieguldot lielas pūles, lai to sakārtotu. Pūļu bijis jāpieliek daudz. ”Bet šī ir vieta, kur izveidot savu mazo paradīzi,” viņš apņēmīgi teic, ”kur izpausties.”

Visu laiku īrēt, domāt, kur rīkot koncertus, – jau apnicis. ”Galvenā lieta, ko arī līdz šim esam darījuši, to turpināsim, un tā ir pasākumu producēšana, koncertu veidošana,” pastāsta Jānis.

Pagalma sakopšana un novešana līdz ideālam stāvoklim vēl ir laikietilpīgs process, J. Ivuškāna teikto papildina Irita Kalēja, vēl viens no ”Liepāja Music” rosīgajiem cilvēkiem.

”Mēs saturu lēnām iedzīvināsim, un tas noteikti nesastāvēs tikai no mūzikas, šeit tiks domāts par literatūru, mākslu. Lai šeit vēlētos pulcēties radošas personības. Man ļoti sāp sirds, ka radošie jaunieši Liepāju pamet, pabeidz vidusskolu un dodas prom, jo īsti nav ko darīt. Arī šos jauniešus mēs vēlētos šeit iedabūt kaut kādā veidā ar viņu vēlmēm, iespējām izpausties. Viņiem ir jādod iespēja,” uzskata I. Kalēja, priecājoties, ka ”Liepaja Music” komandā jaunieši tomēr ir – tie, ko, vēl vadot Melngaiļskolas bigbendu, izaudzinājuši.

Izdomāt topošajai kultūrvietai nosaukumu neesot bijis nemaz tik viegli.

Taču piepalīdzējis turpat blakus esošais mākslinieka Ulda Rubeža lielformāta sienas gleznojums, kurā atveidots Pegazs. ”Ieraudzījām, sākām palasīt, atsvaidzināt atmiņā, kas Pegazs vispār ir. Un, kā vēsta grieķu mitoloģija, spārnotais zirgs ar savu pakavu izsitis virszemē avotu, kura ūdens dod iedvesmu dzejniekiem. Arī mēs esam radoši cilvēki, kuriem gribas vietu, kur vari apsēsties pilnīgā mierā ar savu datoru, padzert kafiju, smelties iedvesmu,” pastāsta I. Kalēja. Un – ”Ejam pie Pegaza!” skan taču tik forši!

I. Kalēja arī uzzinājusi, ka savulaik Siena tirgus laukums bija visas pilsētas aktīvās dzīves centrs, un pagalms Kuršu ielā 20 (vēsturiskā adrese Siena tirgus 12) kalpojis kā iebrauktuve, kur saimnieki novietoja savus braucamrīkus un zirgus, pirms došanās iepirkumos un izklaidēs. ”Tātad vieta, kurai jau ir sava vēsture un kurā mājos radošums un atraktivitāte,” viņa priecājas.

Kultūrvietas saimnieki plāno restaurēt griestu gleznojumu, kas ir virs ejas, ceļā uz iekšpagalmu.

”Man personīgi jaunas sajūtas mijas ar vecajām sajūtām – ar to, kas šeit notika pirms kādiem divdesmit trīs gadiem. Ir interesantas atmiņas no deviņdesmito gadu beigām, 2000. gada sākuma, kad šeit pagrabā bija ”Studentu klubs”,” saka grupas ”DivDiv” ģitārists Dainis Meļņiks, kura pārstāvētā apvienība sestdien iestartēja jauno kultūrvietu.

”Tajā laikā šī bija diezgan izteikti bohēmiska vieta, jo nebija citu izklaides iestāžu, tikai vēl ”Pablo”. Viss koncentrējās šeit: bija reiva pasākumi, koncerti, mēģinājumu telpas. Un es skatos, ka atklāšanas reizē ir diezgan daudz cilvēku, kas tajā laikā te tusēja. Tieši, lai atsvaidzinātu atmiņas.”

D. Meļņiks, vaicāts par koncerta vietas izvēli, skaidroja, ka ar tās veidotājiem jau iepriekš sadarbojušies. ”Izdomājām, ka mums vajag koncertu, vieta ir, tad arī darām. Kurā virzienā viņi ies, ko darīs, kā veidos, rādīs laiks. Taču vieta ir interesanta tieši sava izmēra dēļ. Liepājā it kā ir arī citas vasaras izklaides vietas, un jau zināmas, bet šeit ir atkal cits šarms, savi plusi, kā nav citur.”

”Šoziem gan tas vēl nebūs iespējams, taču no nākamās vasaras mēģināsim nodrošināt darbību visas sezonas garumā,” nākotni ieskicē I. Kalēja, atklājot ieceri par kamerzāles izveidi.

Patlaban adresē Kuršu iela 20 ir labiekārtots pagalms ar sēdvietām skatītājiem, izremontēta ofisa telpa ”Liepāja Music”, ierīkotas tualetes apmeklētājiem, sarīkojumu laikā darbosies kafejnīca un bārs.

”Pats pamats,” norāda I. Kalēja. ”Skices, ko mums veidojusi dizainere Madara Pilipa-Matisone, mums ir gan pagalmam, gan zālei ilgtermiņā, bet, tā kā esam šeit tikai nesen ievākušies, tad nevaram uzreiz visu paspēt. Vizuālajā noformējumā mēģināsim radīt savu stilu.” Viņu rīcībā ir vairāk nekā 300 kvadrātmetru, un nomas līgums ar Liepājas Universitāti noslēgts uz vairākiem gadiem.